אמזון (Amazon.com)

אם כבר מדברים על קניות באינטנרט, איך אפשר שלא להתייחס לענקית הקניות באינטרנט בחו"ל ובמיוחד בארה"ב – Amazon.com היא חברת איקומרס (מסחר אלקטרוני) מארצות הברית המעניקה גם שירותי מחשוב ענן.

החברה הוקמה בשנת 1994 מה שהופך אותה לאחת מחלוצות המסחר באינטרנט! תחילה, מכרה אמזון בעיקר ספרים, דיסקים, בגדים וכו' אך בעשור הראשון של שנות ה- 2000 הרחיבה החברה את פעילותה וכיום ניתן לקנות באתר מגוון מוצרים רחב.
בקרוב, וממש בימי כתיבת המאמר הזה, אמזון מקימה מחסנים בישראל שיאפשרו למוכרים מקומיים וגם לחברות גלובליות לפרסם את המוצרים שלהם לקהל הישראלי שיגיעו אליכם הביתה עד 24 שעות! מדהים נכון? אמזון בעצם תקצר את זמני השילוח למגוון רחב מאוד של מוצרים גם של חברות מקומיות שכולנו מכירים ובנוסף תייצר עוד תחרות ובסופו של דבר תתרום גם לירידת מחירים מסויימת בישראל.

אז מה בעצם מבדיל את אמזון משאר אתרי המסחר האלקטרוני?

אמזון.קום מציעה מגוון רחב מאוד של מוצרים. אין כמעט דבר שתחפשו באתר ולא תמצאו (תבדקו אותנו). החברה מאפשרת לכל אחד ואחת מכם להיות סוחר וגם מוכרת מוצרים של עצמה. על מנת להבליט עצמה בשוק המסחר הרווי, בנתה אמזון שירותי מינוי עבור מוכרים ועבור קונים אשר מספקים להם רכישה מאובטחת, הוגנת ואמינה ברמת האיכות של המוצר. בעצם הבינה החברה שההבדל בינה לבין מתחרותיה כגון איביי, עלי באבא, אליאקספרס ועוד הוא היחס האישי. לכן, הקימו מספר מסלולים שמדמים מעין "מועדון לקוחות" , לדוגמא:

Amazon Prime – מסלול המאפשר למנויים שירותי סטרימינג וספרים אלקטרוניים בחינם, גישה למבצעים ייעודיים, משלוחים בחינם (פנים ארציים) ועוד.

המנכ"ל והמייסד ג'ף בזוס, תיאר את הגישה שלו לעסקים ביחס ללקוח בצורה אשר מדגישה את ההבדלים בין אמזון למתחרותיה. לדבריו, הדרך הטובה ביותר לקדם את העסק היא באמצעות הפניה, כלומר "חבר מביא חבר". אם נצא מנקודת הנחה שכל לקוח מרוצה יספר לפחות לכמה חברים קרובים, יש לאמזון גישה לעשרות אלפי אנשים חדשים ביום. לכן, אמזון נקטה בגישה המתמקדת בחוויה האישית של הלקוח ולא בשיווק מאסיבי. אם תתרכז בצרכים של הלקוח, תלמד אותו ותקשיב לו, תקבל עשרות אלפי כניסות חדשות מידי יום מבלי לפרסם בצורה אגרסיבית במדיות השונות.

איך מתחילים לסחור באמזון?

קודם כל חשוב לציין שעולם המסחר האלקטרוני בכלל ואמזון בפרט הוא לא עולם קל. הרבה אנשים חושבים שנורא פשוט לייצר הכנסה צדדית לא רעה דרך אמזון ומוצאים עצמם מפסידים סכומים לא מבוטלים של כסף. מומלץ מאוד לעשות תחקיר על הפלטפורמות השונות, להתייעץ עם מומחים ולהתחיל בקטן כדי לא להסתבך בגדול. אם בכל זאת יש לכם אומץ, ישנן מספר שיטות להיכנס לתוך המפעל האדיר הזה שנקרא אמזון:

  1. שיווק שותפים – Affiliate – רוב האתרים הגדולים ואמזון ביניהם מאפשרים לאנשים פרטיים להיות שותפים עסקיים שלהם. מה הכוונה? כל אחד יכול להקים אתר נישה, לקדם מוצר דרך הפייסבוק או בכל פלטפורמה אחרת ולקבל אחוז רווח אם מוצר נקנה דרך הלינק שאותו אדם פרסם. החסרון הוא שלרוב האחוזים נמוכים מאוד (בין %5-10%) ותצטרכו לבצע מכירות מאסיביות על מנת לראות רווח אמיתי.
  2. Drop shipping – בשיטה זו יוצרים קשר עם ספקים מסביב לעולם ומוכרים את המוצרים שלהם באתרים שונים. כלומר, לפי שיטה זאת אמזון היא רק המתווך והיא תיקח לכם אחוזים מהעסקה שהם בעצם עלות המוצר. מצד אחד, לא תתעסקו עם המוצר פיזית, מצד שני המוכר תלוי בספק חיצוני, בשירות הלקוחות של אמזון ובעצם אין לו שליטה על הפרמטרים המדרגים אותו עבור קונים אחרים.
  3. FBA – מכירה באמצעות שיטת FBA של אמזון – FBA = Fulfillment by Amazon משמע, שירות שבו אירוז ושילוח המוצר נעשים ישירות במחסני החברה של אמזון ומשם ללקוח. שירות זה כמובן כרוך בעמלה עבור אמזון אך יכול לייעל את שיטת המכירה, לאפשר מכירה של מוצרים גדולים ויקרים למשלוח וגם לאפשר משלוח יעיל ומהיר.

יתרונות וחסרונות במסחר באמזון

כאמור, אמזון היא עולם שלם של מוצרים ואפשרויות. ניתן למצוא שם כמעט כל מוצר העולה על רוחכם. היתרונות של אמזון מאוד ברורים; מגוון רחב, שילוח בינלאומי, חווית לקוח מקסימלית, שירות לקוחות אדיב – אמזון מאפשרת כמעט תמיד החזרים כספיים והחלפת מוצרים ולא שואלת יותר מידי שאלות. אך כמו כל דבר בחיים יש גם חסרונות; רוב החסרונות של אמזון באים לידי ביטוי בעיקר מהצד של המוכרים באתר. אמזון היא אחת האימפריות הגדולות בתחום הסחר האלקטרוני ומאוד קשה להתבלט שם כמוכר. כמו כן, אמזון מתמקדת בחווית הלקוח ולא בחווית המוכר, דבר אשר מקשה מאוד על מוכרים להפוך למומלצים ולכסף שלכם זמן לייצר עוד כסף.

לסיכום, מי שמעוניין לקנות דרך אמזון יהנה משפע רחב ושירות נהדר. אלו מכם שעדיין רוצים להתעשר דרך אמזון, מומלץ מאוד לעבור קורסים ייעודיים, ללמוד טוב טוב את השוק ולא להשקיע כסף בטרם אתם בטוחים במה שאתם עושים. בהצלחה!

מתי אמזון מגיעה לישראל?

אז אפשר להגיד שאמזון ישראל כבר התחילה את התהליך וכיום אנחנו כבר יש להם אתר בעברית עם ספקים ישראלים בנוסף לשאר הספקים הקיימים.
היתרונות?אנחנו נקבל שירות טוב יותר, משלוח מהיר יותר ובתקווה גם מחיר טוב יותר? אז זהו שלא תמיד, חלק מהמוכרים באמזון התלוננו על כך שהיעדים שהם צריכים לעמוד מבהם, בעיקר זמני משלוח – מייקרים את עלות המוצר וכך בחלק מהמוצרים אנחנו בסוף נשארים עם אותו המחיר שהיינו קונים בארץ.

אז אפילו שאמזון כבר כמעט בישראל, אנחנו עדיין יכולים להזמין מוצרים דרך אמזון מספקים אחרים מארצות הברית ובמקרים רבים להוזיל את המחיר בעשרות אחוזים.

משלוחים לישראל

משלוחים לישראל מאמזון ארצות הברית הם חינם אם סך הקנייה היא מעל 49 דולר. בדרך כלל זו לא בעיה אם מאחדים כמה מוצרים שרציתם להזמין ביחד או אם מזמינים משהו עם חבר.
על מוצרים מתחת ל-49 דולר ישנה עלות משלוח, ברוב המקרים שווה לשלם את עלות המשלוח ועדיין לשלם מחיר טוב יותר מאשר בארץ, בכל מקרה כדאי להשוות.